Меню сайту

Наше опитування
Ваше ставлення до НУШ
Всього відповідей: 8

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Каталог webplus.info

Каталог файлів

Головна » Файли » Шкільна бібліотека » Бібліотекарю на допомогу

Організація та проведення бібліотечних уроків у 1-4 класах
[ Викачати з сервера (42.5 Kb) ] 02.Квітня.2018, 13:17

Організація та проведення бібліотечних уроків

у 1-4 класах

 

На допомогу новопризначеним

та молодим бібліотекарям

 

Перед кожним шкільним бібліотекарем стоїть ряд важливих за­вдань: допомогти читачам орієнтуватися у книжковому фонді, фор­мувати та розвивати у школярів навички самостійної роботи з кни­гою, навчати дітей користуватися довідковим апаратом бібліотеки, довідковою літературою. Реалізація всіх цих завдань передбачає введення здобувачів освіти у світ бібліотечно-бібліографічної грамотності. Од­ним із шляхів щодо вирішення згаданих проблем є проведення біб­ліотечних уроків.

Бібліотечний урок — це навчальне заняття, під час якого діти знайомляться з бібліотекою, її книжковим фондом, його структу­рою, змістом, принципами розстановки книг на полицях, а також набувають уміння користуватися довідково-бібліографічним апара­том бібліотеки. Бібліотечні уроки, як і інші заходи роботи шкільної бібліотеки, плануються заздалегідь і відображаються у відповідній бібліотечній документації, а також фіксуються у плані роботи школи.

Принципами проведення бібліотечних уроків, як і будь-яких занять, є їхня системність та послідовність, методика «від простого до складного». Шкільний бібліотекар проводить такі уроки за попе­редньо складеною програмою, враховуючи вікові особливості дітей, програмову літературу для позакласного читання, рівень бібліографічних знань чи­тачів тощо. Програма проведення бібліотечних уроків має передба­чати поглиблення знань про книгу та бібліотеку, її можливос­ті та способи користування. Зміст програми таких уроків полягає в тому, що знання здобувачів освіти повинні поглиблюватися із класу в клас, кожне наступне заняття проходить на більш складному рівні.

Бібліотечний урок — захід масовий. Зазвичай він проводить­ся у певному класі в позаурочний час. До прикладу, для проведен­ня бібліотечних уроків можна використати уроки позакласного читання або години, відведені для позакласної виховної роботи.

Молодші класи в даному випадку не є винятком. Кожен учень, навіть першокласник, який тільки навчається грамоти, повинен отримати свою «порцію» бібліотечно-бібліографічних знань, по­ступово, крок за кроком, опановувати мудру науку читача та ко­ристувача бібліотеки.

Отже, тематика, особливості проведення та завдання бібліотеч­них уроків залежать, по-перше, від віку школяра (емоційного, ін­телектуального рівня дитини і відповідно від її здатності сприйма­ти навчальний матеріал), а по-друге, від рівня вже набутих знань про читання, книгу та бібліотеку.

Бібліотечні уроки з першокласниками — найелементарні­ші, найпростіші. Їхнє завдання — дати дітям початкове уявлення про бібліотеку, про її призначення, викликати цікавість до бібліо­течного фонду, його розмаїття.

Виховання розумного, цікавого і дбайливого читача починаєть­ся з перших днів навчання в школі. Дитина приходить до першого класу, переступає шкільний поріг — і вчитель-класовод проводить її коридорами, класами, прагне зацікавити невідомим світом — світом, що вже кличе в Країну знань, де книга вкаже дорогу і по­веде стежками навчання. Звичайно, сором'язливі і трохи кумедні «первачки» заходять і до бібліотеки, з цікавістю оглядають яскраві книжкові виставки та стелажі, де багато-багато книжок чекають на своїх читачів. Це — найперше знайомство зі шкільною бібліоте­кою. Щоправда, її читачами першокласники стануть пізніше, то­ді, коли осягнуть перші ази навчання читати. А щоб набути ста­тусу повноцінного читача, здобувачі освіти першого класу повинні дізнатися про правила користування бібліотекою та книгою. Такі важливі знання діти  можуть отримати під час відповідних бібліотеч­них уроків.

Також у першому класі діти дізнаються про структуру книги, познайомляться з її складовими частинами та показниками, отри­мують початкові знання про порядок розстановки книг на полицях та дізнаються, що таке книжкові виставки і для чого вони потрібні.

Загальну мету проведення бібліотечних уроків з дітьми першо­го класу можна схарактеризувати як пробудження цікавості, по­тягу до книги та формування інтересу до самостійної праці з нею, тобто до процесу читання.

Другокласники приходять до бібліотеки, вже маючи певний за­пас знань про неї. Завдання бібліотекаря — закріпити ці знання, а також розширити та збагатити їх. Тому під час бібліотечних уро­ків школярі других класів знайомляться з бібліотечним підроз­ділом рідної школи більш детально: вони отримують інформацію про окремі відділи бібліотеки, уточнюють поняття про правила поведінки в ній. Другий рік шкільного навчання час, коли діти по­винні дізнатися більше про професію бібліотекаря, його роль та про­фесійні обов'язки.

     Бібліотечні уроки дають учням-другокласникам можливість познайомитися з таким бібліотечним обладнанням, як стелажі, каталожні ящики, плакати, стенди тощо. По-новому від­крити для себе книжковий фонд, його видову та тематичну різно­манітність допоможе школярам другого класу також не що інше, як бібліотечний урок. Завдяки таким заняттям діти вперше вчать­ся свідомо та цілеспрямовано обирати книгу, використовуючи по­личкові роздільники, матеріали виставок та плакатів. Бібліотечні уроки з другокласниками спрямовані на виховання гігієни читання та бережливого і дбайливого ставлення до книги.

Уроки, що проводить бібліотекар із учнями третього кла­су, ще складніші та базуються на вже набутій інформованості дітей про бібліотечну установу. Третьокласник повинен стати не просто читачем, що може вибрати собі книгу без допомоги дорослого: цей учень повинен уміти обирати літературу відповідно до свого рівня та орієнтуватися в ній, відкриваючи для себе такі важливі тексто­ві елементи, як зміст, передмова, анотація тощо. На бібліотечних уроках учні третього класу отримують знання про техніку робо­ти з доступними їм складовими довідково-бібліографічного апара­ту, наприклад з ілюстративною картотекою. Бібліотечний урок дає третьокласнику елементарні знання про види друкованих видань та деякі жанри літератури, навчає розрізняти художню, науково-пізнавальну та довідкову книгу. Велику цікавість у школярів ви­кликають ті уроки бібліотекаря, під час яких діти знайомляться з дитячою періодикою, структурою, тематикою, рубриками улюб­лених дитячих журналів та газет.

Завдання бібліотечних уроків, що проводяться з учнями най­старшого, четвертого, класу початкової ланки,— розширення та збагачення знань про види літератури, тематику фонду бібліоте­ки, її жанрову та змістовну наповнюваність. Так, діти дізнаються про можливості роботи з картографічною продукцією, різними ви­дами словників, опановують способи користування довідковою лі­тературою тощо. Рівень інформованості четвертокласників (звичай­но, за умови системної та послідовної бібліотечно-бібліографічної просвіти) дозволить їм  (хай поки що за допомогою бібліо­текаря) користуватися бібліографічними посібниками, каталогами та картотеками для молодших школярів тощо.

    Зрозуміло, що бібліотечні уроки для школярів триватимуть і під час їхнього навчання у середніх класах, і тоді, коли вони ста­нуть старшокласниками. Це вже буде інший, наступний етап ро­боти з уже сформованими читачами. А от основа бібліографічної та інформаційної культури має закладатися саме в молодших кла­сах, у початковій школі. Тому для бібліотекаря важливо не втра­тити цей час. Для цього й існує бібліотечний урок, спрямований на формування у дитини-читача бібліотечно-бібліографічної куль­тури, яка, як відомо, є невід'ємною складовою загальної культури особистості.

Головною ідеєю бібліотечних занять із школярами початкової ланки є формування у школяра свідомого ставлення до бібліоте­ки як невичерпного джерела інформації, осередку просвіти, який не тільки дає можливість поповнювати знання та розширювати сві­тогляд, але є також місцем приємного відпочинку, дозвілля, спіл­кування з однодумцями та опонентами.

Бібліотечний урок для учнів молодших класів, враховуючи вік дітей, повинен носити специфічний характер і відповідати деяким критеріям:

  • теоретичний матеріал уроку має подаватися емоційно за­барвлено, у цікавій та доступній  формі (гра, змагання, використання загадок, літературного та фольклорного матері­алу тощо);
  • запорукою ефективності бібліотечного уроку є використання ілюстративного матеріалу та іншого методичного забезпечення, що привертає увагу юного читача;
  • кожний урок повинен давати школяреві необхідні знання, які він у подальшому зможе використовувати практично як у своїй освітній, так і позаурочній діяльності;
  • урок не повинен зводитися до простої лекції чи бесіди, він пе­редбачає активний двобічний зв'язок, живий діалог між бібліо­текарем і слухачами та спонукання дітей до маленьких са­мостійних практичних досліджень, відкриттів, проектів;
  • кожне бібліотечне заняття (крім уроків екскурсійного типу) ба­жано завершувати рекомендаціями з питань підготовки домашнього завдання, що учні виконують, спираючись на опрацьований матеріал даного уроку;
  • позитивний ефект бібліотечного уроку посилить контакт бібліо­текаря з учителем-класоводом, з батьками учнів.

 

Упорядники:  Коваленко Т.Л., методист КУ СРМК,

                          Пулінець Т.С., провідний бібліотекар,

                          Благодатненська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

Категорія: Бібліотекарю на допомогу | Додав: Admin
Переглядів: 370 | Завантажень: 6 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
http://skadrmk.at.ua/index/0-2 https://skadmetodkab.at.ua/
Вхід на сайт
Пошук

Сайти

Відділ освіти Скадовської районної державної адміністрації
Скадовський районний методичний кабінет
КВНЗ_Херсонська Академія Неперервної Освіти
Міністерство освіти та науки України
Освіта ua
Департамент освіти, науки та спорту Херсонської ОДА
Нова українська школа
Урядовий контактний центр
Освітній портал
Інститут модернізації змісту освіти
Український центр оцінювання якості освіти
Херсонський регіональний центр оцінювання якості освіти
На Урок освітній проект
Ресурсний центр

Top
КУ"Скадовський районний методичний кабінет"© 2024